Apple-Lemon Extra organic
{{ store.zipCode }} {{ store.city }}
- {{ translateDay(store, weekDay.number) }}:
- {{ formatTime(businessHour.businessHour.start) }} - {{ formatTime(businessHour.businessHour.end) }}
Properties
| Attributes: | To drink cold |
|---|---|
| Cultivation method: | Organic |
| Edition: | Classic Edition |
| Flavour: | very fruity |
| Seals: | Organic cultivation |
| Taste: | domestic fruits |
| Tea type: | Fruit Tea |
| Quality (TGR) | TGR93 | 100 |
Ingredients
Apple pieces* 92.9%, lemon peels* 3.6%, lemon grass*, acidifier: citric acid, lemon myrtle* *organic cultivation
Organic certification
The organic seal is the European label for organic products and labels our teas from controlled ecological production according to the regulations of the EG-eco-regulation on the organic farming.
Nutrition information*
| Calorific value kj | 16,00 kj |
|---|---|
| Calorific value kcal | 4,00 kcal |
| Fat | < 0,10 g |
| Of which saturated fatty acids | < 0,10 g |
| Carbohydrates | 0,80 g |
| Of which sugar | 0,40 g |
| Protein | 0,20 g |
| Salt | < 0,01 g |
*per 0
Preparation
32 g Fruit tea (9 heaped Tealamass) to 1 liter of filtered, boiling water. Allow to brew 5 – 10 min. To be enjoyed unsweeten or sweeten with honey or white candy.
Reviews
All reviews (235)
Distribution
Login
28.04.2026
Für meinen Geschmack etwas zu bitter
19.04.2026
Schmeckt - warm und kalt.
14.03.2026
Zum ausprobieren eine neue Sorte
10.03.2026
Schmeckt super, auch kalt!
08.03.2026
Eine tolle Frische!!!!! Lecker!!
07.03.2026
Bester Sommertee und zum Glück: Ohne zusätzliche Aromen
02.03.2026
Aromat.. smak subtelny i delikatny..chętnie sięgam do tej herbaty aby zdecydowanie poprawić humor
28.02.2026
Schmeckt nach nichts, ☹️
27.02.2026
-
17.02.2026
-