Rock Sugar Swizzle Sticks (mixed)
Stir a little sweetness into your hot or iced tea with a rock candy swizzle stick. Made from 100% pure rock sugar. An elegant alternative to ordinary table sweeteners.
Content: 5 Candy swizzle sticks à 10 g
Average nutritional values per stick:
Energy: 209.2 kJ (50 kcal)
Fat: 0 g
- of which saturated: 0 g
Carbohydrates: 12.5 g
- of which sugars: 12.5 g
Protein: 0.0 g
Salt: 0.0 g
Packaging: NVR bag, clip
Disposal: Home compost bin, general waste
{{ store.zipCode }} {{ store.city }}
- {{ translateDay(store, weekDay.number) }}:
- {{ formatTime(businessHour.businessHour.start) }} - {{ formatTime(businessHour.businessHour.end) }}
Properties
| Purpose: | Tea sugar / candy |
|---|---|
| Type: | rock sugar |
Ingredients
Rock sugar.
Nutrition information*
| Calorific value kj | 1673,60 kj |
|---|---|
| Calorific value kcal | 400,00 kcal |
| Fat | < 0,10 g |
| Of which saturated fatty acids | < 0,10 g |
| Carbohydrates | 99,70 g |
| Of which sugar | 99,70 g |
| Protein | < 0,10 g |
| Salt | < 0,01 g |
*per 0
Reviews
All reviews (25)
Distribution
Login
08.03.2026
-
04.11.2025
Ein Geschenk
23.10.2025
Leckerer Kandis zur Tea-Time
25.09.2025
-
21.09.2025
-
16.03.2025
-
24.06.2024
-
11.04.2024
-
17.02.2023
Sehr gut ?
04.02.2023
-