Pineapple-Nettle-Ginger
{{ store.zipCode }} {{ store.city }}
- {{ translateDay(store, weekDay.number) }}:
- {{ formatTime(businessHour.businessHour.start) }} - {{ formatTime(businessHour.businessHour.end) }}
Properties
| Attributes: | Suitable for thermos flask, To drink cold, low in acid |
|---|---|
| Cultivation method: | Conventional cultivation |
| Flavour: | mild |
| Taste: | ginger |
| Tea type: | Fruit Tea |
| Quality (TGR) | TGR98 | 100 |
Ingredients
Stinging nettle leaves 23.3%, apple, sugared pineapple 11% (sugar, pineapple, acidity regulator: citric acid), ginger 10%, Mate (caffeinated), Rooibos, rosehips, orange peels, hibiscus, lemon grass, flavor, marigold blossoms. May contain traces of: Peanuts.
Nutrition information*
| Calorific value kj | 16,00 kj |
|---|---|
| Calorific value kcal | 4,00 kcal |
| Fat | < 0,10 g |
| Of which saturated fatty acids | < 0,10 g |
| Carbohydrates | 0,80 g |
| Of which sugar | 0,40 g |
| Protein | 0,20 g |
| Salt | < 0,01 g |
*per 0
Preparation
12 g Fruit & Herbal blend (7 level Tealamass) to 1 liter of filtered, boiling water. Allow to brew 5 – 10 min.
Reviews
All reviews (268)
Distribution
Login
20.05.2026
-
19.05.2026
Ein Lieblingstee Ein MUSS in meinem Schrank Er hat eine tolle Frische. Man trinkt ihn sich nicht leid.
14.05.2026
geschmacklich habe ich mir mehr davon versprochen
09.05.2026
Lecker und gesund
25.04.2026
-
10.04.2026
-
02.04.2026
-
14.03.2026
Öfter mal was neues...
10.03.2026
Süß und scharf in Harmonie
08.03.2026
-