Peppermint organic (MasterBag Pyramid)
{{ store.zipCode }} {{ store.city }}
- {{ translateDay(store, weekDay.number) }}:
- {{ formatTime(businessHour.businessHour.start) }} - {{ formatTime(businessHour.businessHour.end) }}
Properties
| Attributes: | To drink cold |
|---|---|
| Cultivation method: | Organic |
| Flavour: | minty |
| Seals: | Organic cultivation |
| Taste: | refreshing |
| Tea type: | Herbal Tea |
| Quality (TGR) | TGR98 | 100 |
Ingredients
Peppermint leaves*. *organic cultivation
Organic certification
The organic seal is the European label for organic products and labels our teas from controlled ecological production according to the regulations of the EG-eco-regulation on the organic farming.
Nutrition information*
| Calorific value kj | 3,00 kj |
|---|---|
| Calorific value kcal | 1,00 kcal |
| Fat | < 0,10 g |
| Of which saturated fatty acids | < 0,10 g |
| Carbohydrates | 0,20 g |
| Of which sugar | 0,10 g |
| Protein | < 0,10 g |
| Salt | < 0,01 g |
*per 100
Reviews
All reviews (71)
Distribution
Login
07.03.2026
-
21.02.2026
Aromatisch und wohlschmeckend
10.02.2026
Tippitoppi
06.02.2026
-
05.02.2026
-
07.01.2026
Ich trinke gerne Pfefferminztee und die Positionierung gefällt mir sehr gut schade daß es die Tassenportionieren nicht mehr gibt vielleicht eine Anregung
06.01.2026
-
28.12.2025
-
17.12.2025
-
03.11.2025
Einfach lecker