Fig rosé
Mild and fruity figs enveloped in delicate rosé are seducing the senses - a sweet temptation for eyes and palate.
{{ store.zipCode }} {{ store.city }}
- {{ translateDay(store, weekDay.number) }}:
- {{ formatTime(businessHour.businessHour.start) }} - {{ formatTime(businessHour.businessHour.end) }}
Properties
| Attributes: | Caffeine free, Suitable for thermos flask, To drink cold, low in acid |
|---|---|
| Cultivation method: | Conventional cultivation |
| Flavour: | mild |
| Taste: | lightly sweet |
| Tea type: | Fruit Tea |
| Quality (TGR) | TGR91 | 100 |
Ingredients
Apple, fig 30,1% (figs, rice flour), sugared pineapple pieces (pineapple, sugar, acidifier: citric acid), hibiscus blossoms, flavor, beetroot, fig slices 2,2% rose buds. May contain traces of: Peanuts.
Nutrition information*
| Calorific value kj | 16,00 kj |
|---|---|
| Calorific value kcal | 4,00 kcal |
| Fat | < 0,10 g |
| Of which saturated fatty acids | < 0,10 g |
| Carbohydrates | 0,80 g |
| Of which sugar | 0,40 g |
| Protein | 0,20 g |
| Salt | < 0,01 g |
*per 0
Preparation
24 g Fruit tea (6 heaping Tealamass) to 1 liter filtered, boiling water. Allow to brew 5 bis 10 min.
Reviews
All reviews (164)
Distribution
Login
24.04.2026
-
24.04.2026
Mein Lieblingstee, mische ich auch gerne mit Rosenblüten.
02.04.2026
Sehr duftig, fein und köstlich
01.04.2026
Kein Tee ist für mich geschmackvoller
01.04.2026
-
25.02.2026
-
24.02.2026
-
21.02.2026
Ich liebe diesen Tee, er schmeckt so unglaublich gut nach Feigen
20.02.2026
Super Geschmack
12.02.2026
-