Cream and Nut Brittle
{{ store.zipCode }} {{ store.city }}
- {{ translateDay(store, weekDay.number) }}:
- {{ formatTime(businessHour.businessHour.start) }} - {{ formatTime(businessHour.businessHour.end) }}
Properties
| Attributes: | Contains caffeine |
|---|---|
| Cultivation method: | Conventional cultivation |
| Edition: | Aroma Edition |
| Flavour: | creamy |
| Taste: | cream |
| Tea type: | Black Tea |
| Quality (TGR) | TGR93 | 100 |
Ingredients
Black tea, almond brittle 10% (sugar, almonds), flavor.
Nutrition information*
| Calorific value kj | 16,00 kj |
|---|---|
| Calorific value kcal | 4,00 kcal |
| Fat | < 0,10 g |
| Of which saturated fatty acids | < 0,10 g |
| Carbohydrates | 0,80 g |
| Of which sugar | 0,40 g |
| Protein | 0,20 g |
| Salt | < 0,01 g |
*per 0
Preparation
12 g tea leaves (6 level Teelamass) to 1 liter filtered, boiling water. Allow to brew 2 min.
Reviews
All reviews (114)
Distribution
Login
27.04.2026
-
16.04.2026
Sehr guter, süß duftender schwarzer Tee. Aber ein besonderes Aroma hab ich nicht geschmeckt.
08.04.2026
Lecker!
31.03.2026
-
28.03.2026
-
15.03.2026
Suuper mit einem Schuss Sahne, unwiderstehlich.
09.03.2026
-
08.03.2026
-
04.03.2026
Leckerer Klassiker
16.02.2026
-