Cranberry
{{ store.zipCode }} {{ store.city }}
- {{ translateDay(store, weekDay.number) }}:
- {{ formatTime(businessHour.businessHour.start) }} - {{ formatTime(businessHour.businessHour.end) }}
Properties
| Attributes: | Suitable for thermos flask, To drink cold |
|---|---|
| Cultivation method: | Conventional cultivation |
| Flavour: | very fruity |
| Taste: | berries |
| Tea type: | Fruit Tea |
| Quality (TGR) | TGR98 | 100 |
Ingredients
Apple pieces, hibiscus blossoms, carob pieces, elderberries, flavor, cranberry slices 1%, sugared cranberry pieces 1% (cranberries, sugar, rice flour, sunflower oil), rosebuds, peony blossoms. May contain traces of: Peanuts.
Nutrition information*
| Calorific value kj | 16,00 kj |
|---|---|
| Calorific value kcal | 4,00 kcal |
| Fat | < 0,10 g |
| Of which saturated fatty acids | < 0,10 g |
| Carbohydrates | 0,80 g |
| Of which sugar | 0,40 g |
| Protein | 0,20 g |
| Salt | < 0,01 g |
*per 0
Preparation
18 g fruit tea (8 heaping Teelamass) per 1 liter filtered, boiling water. Brew 5-10 min. according to taste.
Reviews
All reviews (204)
Distribution
Login
21.05.2026
-
17.05.2026
Sehr bekömmlich
14.05.2026
-
13.05.2026
Tolles Aroma.
25.04.2026
Lecker
24.04.2026
Ein toller Fruchttee mit intensivem Geschmack und guten Zutaten, trinke ich auch gern mal kalt.
24.04.2026
-
09.04.2026
-
08.04.2026
-
29.03.2026
Sehr guter fruchtiger Tee. In Kombination mit dem Kandis super.