Christmas Tea with Candy Sticks
Our black tea classic "Christmas Tea" is a special composition for the Christmas season! Typically spicy and fragrant, each cup is a little gift, sweetened with candied sticks ideal for the festive table.
Contains:
- 1 bag of 100g Christmas Tea (No. 999)
- 5 candied sticks (No. 3036)
- 1 tea measure
Attractively packaged in a high-quality gift box with window and ribbon.
No longer available
{{ store.zipCode }} {{ store.city }}
- {{ translateDay(store, weekDay.number) }}:
- {{ formatTime(businessHour.businessHour.start) }} - {{ formatTime(businessHour.businessHour.end) }}
Properties
| Tea type: | Black Tea |
|---|---|
| Type: | rock sugar |
Ingredients
Ingredients Christmas tea:
Black tea, orange peel, flavouring, cinnamon, almond pieces, cloves, vanilla pieces.
Ingredients candy sticks:
Rock candy
Nutritional values candy sticks:
Nutritional information 5 sticks white + brown
| Caloric value kj | 1673,6 kj |
|---|---|
| Caloric value kcal | 400 kcal |
| Fat | 0,00 g |
| thereof saturated fatty acids | 0,00 g |
| Carbohydrates | 99,70 g |
| thereof sugar | 99,70 g |
| Protein | 0,00 g |
| Salt | 0,00 g |
Reviews
All reviews (11)
Distribution
Login
30.12.2025
-
27.12.2025
-
27.12.2025
-
17.12.2025
-
11.12.2025
-
23.11.2024
den hab ich verschenkt
02.12.2021
-
31.12.2020
Alles super kann ich weiter empfehlen
21.12.2020
Kann ich nicht bewerten, ist ein Geschenk. Aber sehr schön verpackt.
20.12.2020
Nett verpackt, leckerer Tee