Black Tea Candies
Genuine Frisian black sweets. We have made these delicious sweets from our black tea classic East Frisian Leaf Blend (No. 185). A little Frisian tea time-out with a deliciously sweet finish.
Contents: 125g
Directions for use: do not bite or swallow.
Store in a dry place, protect from heat and sunlight.
vegan, vegetarian, no preservatives, gluten-free, lactose-free
Packaging information: wax paper wrapper made from renewable raw materials of plant origin - 100% biodegradable, recyclable, compostable - free of microplastics.
Disposal instructions: Paper packaging and wrapper via paper waste.
Made for TeaGschwendner
{{ store.zipCode }} {{ store.city }}
- {{ translateDay(store, weekDay.number) }}:
- {{ formatTime(businessHour.businessHour.start) }} - {{ formatTime(businessHour.businessHour.end) }}
Properties
| Purpose: | Honey & Sweets |
|---|---|
| Type: | candies |
Ingredients
Sugar, glucose syrup, black tea (10.3%).
Nutrition information*
| Calorific value kj | 1637,00 kj |
|---|---|
| Calorific value kcal | 385,00 kcal |
| Fat | 0,10 g |
| Of which saturated fatty acids | < 0,10 g |
| Carbohydrates | 96,00 g |
| Of which sugar | 61,00 g |
| Protein | 0,10 g |
| Salt | < 0,01 g |
*per 0
Reviews
All reviews (32)
Distribution
Login
20.04.2026
Mal was anderes im Geschmack.
10.04.2026
-
27.02.2026
-
24.02.2026
-
25.08.2025
-
25.07.2025
Für Unterwegs! Nicht zu süß, sehr lecker!
05.06.2025
-
17.02.2025
In meiner Jugend gab es Teebonbons in einem kleinen Laden um die Ecke. Jetzt hab ich, nach einigen Fehlkäufen, endlich wieder so tolle Bonbons.
10.12.2024
-
24.08.2024
-